Mindent tudni akarok - Az alapozásról

Felület előkészítés – alapozás
Akár használati tárgyakat készítünk és azok felületét védeni szeretnénk, vagy dísztárgyakat dekorálunk, a különféle festékek és festési technikák a legtöbbször alkalmazott eljárások. A festéstől pedig elvárjuk, hogy időtálló legyen, ne kopjon le idő előtt, ne veszítse el a színét és fényét. Szerencsére napjaink festékei már igen jó megoldást jelentenek minden szempontból. De a festék kémiai összetétele még önmagában nem „csodafegyver”, nem hagyhatjuk ki a megfelelő felület előkészítést és alapozó festést.
Az alapozó festékek használatának több célja is lehet:
- növelje a tapadást az anyag és a fedő festékréteg között
- védje az anyagot a különféle behatások ellen (pl.: fémek esetében a korrózió, vagy fa esetében a penészedés, szuvasodás ellen)
- megakadályozza az anyagból a fedőréteget elszínező és/vagy károsító anyagok kiszivárgását
- csökkentse az anyag nedvszívó képességét, mivel ha az alap porózus, elszívja a festék oldószerét és ezzel a rontja a festék kikeményedését
- kiegyenlítse az anyag felületi egyenetlenségeit, vagy éppen:
- felületi struktúrákat hozzon létre
A fenti igények megvalósítására különféle alapozó festékeket fejlesztenek a gyártók, ugyanakkor tudnunk kell, hogy ezek sok esetben, önmagukban nem elégségesek a kívánt hatás elérése érdekében. Ilyenkor az alap előkészítése további technológiai lépésekkel bővülhet:
- a felületi tapadás érdekében, elsősorban fémek esetében alkalmaznak pl. homokfúvást, mely porózus felületet eredményez
- vas/acél tárgyak esetében korrózió elleni védőréteget visznek a felületre – jellemzően cink (horgany) réteg formájában
- fa esetében a penészedés, szuvasodás ellen impregnáló anyagokat alkalmaznak
Jellemzően ezek a technológiák professzionális és/vagy ipari megoldásokban jönnek szóba, a kreatív hobby lehetőségein messze túlmutatnak. Azonban nem mehetünk el szó nélkül a felület előkészítés alapvető lépései mellett, mely a hobby festés esetében is fontos és nem kihagyható:
- a felületi tapadás érdekében, elsősorban kész tárgyak újraalkotása esetén lehet szükség a felület, csiszolással történő érdesítésére (festett, lakkozott, laminált felületek)
- vas/acél tárgyak esetében a rozsda eltávolítása mindenképen fontos lépés, melynek legegyszerűbb eszköze a csiszolás illetve drótkefézés, melynek kézi és gépi módját is választhatjuk
- amennyiben szükséges a felületi egyenetlenségek eltüntetése, szintén a csiszolás lehet megoldás, illetve különféle töltőanyagok alkalmazása (értelem szerűen utólagos csiszolással)
- a festés elkezdése előtt fontos a felület portalanítása, illetve
- zsírtalanítása
További szempont, hogy az alkalmazandó festék és alapozó „összhangban” legyen. Ez azt jelenti, hogy a az alapozóban található kémiai anyagok ne károsítsák a fedőréteget, és a pl. a fedőréteg oldószere se tegyen kárt az alapozóban. Sok esetben az alapozó színét a fedőréteg színével összhangba hozzák, annak érdekében, hogy a fedőrétegek számát csökkenteni lehessen.
Pentart alapozási útmutató
Felhasznált irodalom: www.en.wikipedia.org/wiki/Primer_(paint); Pentart alapozó útmutató
ver.:2.01